اخبار مهم

وضعیت دفن زباله در مرکز دفن آرادکوه مورد تایید محیط زیست نیست

صبح دیروز با حضور عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران، کیومرث کلانتری مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران و جمعی از مدیران استانی، از اقدامات صورت گرفته در محور فرودگاه امام و شهر لبنی میهن، کشتارگاه زربال، تصفیه خانه اسلامشهر و مرکز دفن زباله آراد کوه بازدید و سيستم تصفيه پساب يك واحد صنعتي در اسلامشهر افتتاح شد.

صبح دیروز با حضور عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران، کیومرث کلانتری مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران و جمعی از مدیران استانی، از اقدامات صورت گرفته در محور فرودگاه امام و شهر لبنی میهن، کشتارگاه زربال، تصفیه خانه اسلامشهر و مرکز دفن زباله آراد کوه بازدید و سيستم تصفيه پساب يك واحد صنعتي در اسلامشهر افتتاح شد.
به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، کیومرث کلانتری در پايان این بازدید و در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه موضوع شناسایی کانون های ایجاد کننده بوی نامطبوع محور تهران- قم از دو سال پیش به صورت جدی در دستور کار سازمان حفاظت محیط زیست ، استانداری و فرمانداری های منطقه قرار گرفت، افزود: حدود ۲۸ کانون ایجاد آلودگی محیط زیستی در ۵ شهرستان استان شناسایی شد که بخشی از این کانون ها در شهرستان تهران و بخشی در شهرستانهای ری، اسلامشهر ، بهارستان و رباط کریم است.
وی با بیان اینکه از این ۲۸ کانون شناسایی شده در ۲۵ کانون کار مهار آلودگی تمام شده و یا در مراحل پایانی است و  شامل واحدهای کشتارگاهی، لبنی و واحدهای گاوداری می باشد، گفت: در اين بين کانون کوره های زغال گیری بطور پراكنده نیز وجود داشته اند که تاکنون 56 دهنه زغال گیری به طور کامل جمع آوری شده اند.
کلانتری در ادامه به وجود کانون های  پسماند سوزی نیز اشاره داشت و افزود: بر اساس تصمیمات کارگروه کاهش آلودگی هوای استان تهران ، فرمانداران و بخشداران موظف شده اند کارگروهی را با عضویت دستگاه‌های ذیربط تشکیل دهند و بر پسماند سوزی ها نظارت کنند .
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: سهم عمده پسماند سوزی ها کاهش پیدا کرده ولی کافی نیست و نیازمند نظارت مستمری است.
کلانتری در ادامه با اشاره به اینکه 2 کانون عمده دیگر ایجاد بوی نامطبوع یکی فاضلاب ها و روان آبهای غرب و جنوب غرب تهران و دیگری مرکز دفن زباله آرادکوه است ، تصریح کرد: متاسفانه روند احداث تصفیه خانه های فاضلاب شهری علی‌رغم تلاش‌هایی که شده کند است و در حال حاضر نیم مدول از 3 مدول تصفیه خانه اسلامشهر و واوان با 22 هزار مترمکعب ظرفیت تصفیه و برای حدود 120 هزار نفر جمعیت فعال است ، در صورتی که باید به 3 مدول و برای حداقل 600 هزار نفر جمعیت برسد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران  بیان داشت: انتظار ما این است که وزارت نیرو اختصاص اعتبار لازم و تسریع روند ایجاد تصفیه خانه اسلامشهر، واوان و بهارستان را در اولویت قرار دهد زیرا یکی از کانون های اصلی بوی نامطبوع همین فاضلاب ها است که به واسطه 7 نهر به اتوبان وصل می شود و بدلیل اینکه منبع پذیرنده ای ندارد این پساب در زیر بزرگراه بصورت ماندابی مانده و با فصل گرما بوی نامطبوع ایجاد می کند.
وی با بیان اینکه وزارت نیرو باید روان آبها و پساب های تصفیه نشده را تصفیه کرده و مجددا بازچرخانی کند، افزود: بخشی از پسابی که تصفیه می شود مجددا در پایین دست با پساب عادی مخلوط شده و این اقدام مناسبی نیست،پساب را باید به همان میزان که تصفیه می کنیم به همان میزان بازچرخانی و مورد استفاده قرار دهیم و یکی از اهداف ایجاد تصفیه خانه بازچرخانی و استفاده مجدد از پساب است.
کلانتری در ادامه و در بخش ديگري از سهمان خود  با اشاره به اینکه پسماندهای شهر تهران حدود 9 هزار تن در روز است که در آرادکوه تخلیه می شود، اظهار داشت:  وضعیت تلمبار و دفن ناقص زباله در مرکز دفن آرادکوه مورد تایید سازمان حفاظت محیط زیست نیست و این موضوع از طریق ریاست جمهور هم پيگيري شده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه ما آمادگی همکاری با شهرداری تهران در خصوص مکانیابی و همچنین مدیریت اصولی بر پسماندها را داریم، افزود: اولین گام در مدیریت اصولی پسماند در تهران تفکیک از مبدا پسماند است که متاسفانه تفکیک از مبدا در تهران صورت نمی گیرد و با یک حجم بالایی از پسماند در این مرکز تخلیه می شود و از طرفی  هم کود کمپوست تولیدی این مرکز بدلیل وجود شیشه، فلزات و مواد پلاستیکی قابلیت استفاده در اراضی کشاوری را نداشته و مورد تایید وزارت کشاورزی نیست.
کلانتری در پایان خاطر نشان کرد: امیدواریم شهرداری بدنبال رفع این معضل بصورت اصولی و یا جابجایی این مرکز به محل مناسب تری باشد و از نظر محیط زیست جابجایی به دلیل حفظ حقوق مردمی که در این منطقه زندگی می کنند مطلوب تر است.
 
كلمات كليدی : آراد کوه , دفن زباله , محیط زیست
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
سال 1398  سال رونق تولید