.
 • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
جوابیه
 • کد خبر: 3b72596
 • جوابیه محیط زیست هرمزگان در خصوص اظهارات یک شهروند
  از عوامل مهم کاهش شدید جمعیت لاک پشت پوزه عقابی ، تخریب و تصرف زیستگاه ها توسط انسان است.
 • 1397/1/23 پنجشنبه2018-04-12T11:17:45+04:30.
 • به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان، لاک‌پشت‌های منقار عقابی (Eretmochelys imbricata) در جزایر گرمسیر سرتاسر جهان زندگی می‌کنند. خلیج فارس و دریای عمان زیستگاه‌ های مهمی برای این گونه به‌ شمار می‌روند. IUCN این گونه را در معرض انقراض و در طبقه به‌شدت در معرض خطر معرفی کرده است. طول متوسط لاک این لاکپشت ها بین 70 تا 80 سانتی متر و وزن متوسط آنها 40 کیلوگرم است. تخم گذاری لاک پشت های پوزه عقابی زودتر از گونه های دیگر آغاز می شود. عموما این تخم ریزی از اواخر اسفند تا نیمه خرداد انجام می شود. آن ها در فصل تخم گذاری معمولاً دو و گاهی سه بار به فاصله دو هفته به ساحل می آیند و عمل تخم گذاری را تکرار می کنند. خوردن گوشت لاک پشت در ایران عمومیت ندارد اما اعتقاد نادرست به ارزش غذایی و دارویی تخم این آبزی در میان برخی افراد، نسل آن ها را به شدت تهدید می کند.
   از دیگر عوامل مهم کاهش شدید جمعیت لاک پشت پوزه عقابی – که دلیل اصلی شتاب در روند نزولی جمعیت حیات وحش در سراسر کره زمین نیز به شمار می رود – تخریب و تصرف زیستگاه ها توسط انسان است. هر سال تعداد زیادی از لاک پشت های دریایی از گروه های سنی مختلف نیز در اثر گرفتار شدن در تورهای ماهیگیری و به دنبال آن خفه شدن و نیز برخورد با پروانه موتور قایق ها کشته می شوند.
  اصلاح روش های صید و عدم قایق رانی در اطراف سواحل ماسه ای مستعد تخم ریزی لاک پشت پوزه عقابی می تواند مانع کاهش بیشتر جمعیت آن ها شده و نهایتا سبب تثبیت جمعیتی شود.
  این اداره کل در راستای وظایف سازمانی با همکاری جوامع بومی,سمن ها و سایر نهاد های دولتی اقدامات زیادی در جهت آموزش ,حفاظت و تکثیر لاکپشتان دریایی انجام داده که اهم آنها به شرح ذیل می باشد:
  -1کمک به حفاظت از تخم و نوزاد لاک پشت های دریایی از مخاطراتی که در خشکی برای آنها وجود دارد از طریق فنس کشی ,جابجایی,حفاظت از لانه و ...
  -2 آموزش های لازم در مورد آشنایی با لاک پشت های دریایی و اهمیت آنها، و ضرورت و شیوه های محافظت از آنها
  3-انجام مطالعات لازم در خصوص بیولوژی، رفتار شناسی، بهداشت و مدیریت لاک پشت های دریایی
  4  -همکاری با سازمانهای مرتبط با حمایت و حفاظت از لاک پشت های دریایی
  5  -پیگیری ایجاد مرکزی برای زآدآوری لاک پشت های دریایی در خلیج فارس
  6  -بیومتری,تگ زنی وپایش لاکپشتانی که برای تخم گذاری به سواحل جزایر هنگام,شیدور,لارک و قشم می آیندو تشکیل بانک اطلاعاتی


   
  امتیاز دهی
   
   

  بيشتر