اخبار استان

آتش سوزی در منطقه حفاظت شده هرمد

اطلاعات کامل تراز محل دقیق حادثه و میزان دقیق خسارت متعاقبا اعلام می گردد
به گزارش اداره روابط عمومی حفاظت محیط زیست هرمزگان ، شریفی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست شهرستان بندرخمیراز آتش سوزی در منطقه حفاظت شده هرمد خبرداد.
وی تاکید کرد:  جومع محلی اولین گروهی بوده است که به محل آتش سوزی رسیده است و آنها توانسته اند از گسترش آتش در منطقه جلوگیری وآنراکنترل نمایند.
 وی افزود: احتمال گسترش آتش با بادی  که در منطقه درحال وزش می باشدوجود دارد. اطلاعات جامع تر در خصوص محل دقیق آتش سوزی ومیزان خسارات به منطقه حفاظت شده هرمد متعاقبا در خبرهای بعدی اطلاع رسانی خواهد شد .
وی ادامه داد: گروههای دیگری از جوامع محلی در حال اعزام به منطقه می باشند وهماهنگی لازم فی مابین نیروهای یگان حفاظت محیط زیست  ومنابع طبیعی جهت انتقال تجهیزات انجام شده است . لازم به ذکراست : هیات کوهنوردی وهلال احمراستان هم در صورت نیاز برای اطفاء حریق اعلام آمادگی نموده اند.
گفتنی است :
منطقه حفاظت شده هرمد منطقه ای مشترک فی مابین استان هرمزگان واستان فارس می باشد . این منطقه  درجنوب شرقی استان فارس و ۴۰ کیلومتری شرق لارستان و در جنوب رشته کوههای زاگرس قرار گرفته است.
این منطقه  حدود ۲۰ هزار هکتار در شرق شهرستان لارستان و در مرز مشترک میان استان‌های فارس و هرمزگان قرار دارد. این منطقه به دلیل داشتن پوشش‌گیاهی و جانوری منحصر‌به‌فرد و همچنین دارا بودن منایع زیرزمینی نفتی به‌علاوه‌ی منابع معدنی مانند سنگ آهنی، نمک و گچ از اهمیت بسزایی برخوردار است. از جمله گونه‌های جانوری ساکن در این منطقه می‌توان به قوچ لارستان، قوچ و میش، کل و بز، پلنگ، جبیر، گرگ، گراز، شغال، روباه، تشی، خرگوش، گربه وحشی، سیاه‌گوش، کفتار، سمور و خارپشت اشاره کرد.
هدف اصلی از ثبت منطقه حفاظت شده هرمد حفاظت از قوچ نادر جهان یعنی قوچ لارستان بوده است و در کنار آن قابلیت های دیگری چون چشم اندازهای زیبای منطقه به خصوص کوه شب در ضلع جنوبی منطقه به ارتفاع ۲۶۸۲ متر به عنوان بلندترین کوه لار در دشت جیحون با پوشش گیاهی مد نظر بوده است.
 
بيشتر
سال 99، سال جهش تولید