اخبار استان

22ماه می میلادی، روز جهانی تنوع زیستی IDB

راه حل ها در طبیعت نهفته است

به گزارش اداره روابط عمومی حفاظت محیط زیست هرمزگان : با توجه به اهمیت تنوع زیستی در حل چالش های توسعه پایدار پس از سال 2020، کنوانسیون تنوع زیستی برای گرامیداشت  روز جهانی تنوع زیستی از تاریخ 18تا 22ماه می را به عنوان هفته تنوع زیستی در نظر گرفته است.
با توجه به گسترش پاندمی کووید19، بزرگداشت روز جهانی تنوع زیستی سال 2020 به صورت آنلاین برگزار می شود. از اینرو بهترین فرصت برای فعالان در این زمینه وجود دارد تا در سطح ملی اطلاع رسانی نموده و اقدام موثر و مشهودی را انجام دهند.
پس از پشت سر نهادن دهه تنوع زیستی از سال 2011-2020 میلادی،ضروری است تا جامعه جهانی ارتباط خود با طبیعت را دوباره بررسی کند. بر اساس این بازنگری یک نکته قطعی است که، علیرغم تمام پیشرفت های فن آورانه ، انسان به طور کامل برای تامین سلامت، غذا ، آب ، دارو، لباس، سوخت، پناه و انرژی به سلامت و پویایی زیست بوم ها  وابسته است. شعار" راه حل ها در طبیعت نهفته است" بر امید، همبستگی و اهمیت همکاری در تمام سطوح برای ساخت آینده بر اساس هارمونی و همنوایی زندگی بشر با طبیعت تاکید دارد.
هفته تنوع زیستی سال 2020بدین منوال نامگذاری شده است :
18 ماه می /2020- 29/ اردیبهشت /1399 : علم و دانش با تاکید بر دانش بومی
19 ماه می /2020- 30/ اردیبهشت /1399: آگاهی رسانی - حفاظت از تنوع زیستی
20 ماه می /2020- 31/ اردیبهشت /1399: آگاهی رسانی - غذا و سلامت
21 ماه می /2020- 1/ اردیبهشت /1399: آگاهی رسانی - مردم و فرهنگ
22 ماه می /2020- 2/ اردیبهشت /1399: اقدام


سال 2020نقطه عطفی است که بشر بیش از هر زمانی باید با اراده ای قوی برنامه عملی و با اتکاء بر دانش بومی در تمام کره زمین برای کاهش سرعت و میزان تخریب طبیعت و تنوع زیستی تدوین و اجرا کند.
بر این اساس واجب است با مشارکت امیدوارانه، هماهنگ و مسولانه در تمام سطوح به منظور حفاظت از طبیعت ایران (ملی) و نماد تنوع زیستی  استان هرمزگان " رویشگاه های حرا" (منطقه ای) اقدام کنیم.  
سازمان ملل متحد روز 22 ماه می میلادی ( مصادف با اول خرداد و هرچهار سال یک بار دوم خردادسال شمسی) را با هدف ارتقاء آگاهی عموم و افزایش سطح درک مردم نسبت به تنوع زیستی، ارزش های آن و گام هایی که می توانیم در حفظ آن برداریم،  بعنوان روز جهانی تنوع زیستی نامگذاری کرده است.

با حفاظت از طبیعیت، متعهدانه، فعال و همسو با طبیعت، در تامین رفاه بشر در آینده مشارکت کنیم.


دبیرخانه کنوانسیون تنوع زیستی پایگاه های اطلاع رسانی و مشارکت دیجیتال  ایجاد کرده است تا گرامیداشت روز جهانی تنوع زیستی برگزار شود. خواهشمند است این صفحه هارا مشاهده و @UNBioiversity  را از طریق شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
facebook.com/UNBiodiversity
facebook.com/UNBiodiversityConvention
twitter.com/unbiodiversity
instagram.com/unbiodiversity
linkedin.com/company/unbiodiversity

 
بيشتر
سال 99، سال جهش تولید