1391/11/17 سه‌شنبه

تاریخچه حفاظت محیط زیست در ایران :

    حفاظت از محیط زیست ، در چارچوب عملکرد تشکیلاتی و سازمان یافته از پیشینه دراز مدتی در ایران برخوردار نیست . تاریخچه این مهم به اواسط دهه 1330 باز می گردد که با تاسیس (( کانون شکار ایران )) گام های اولیه برای حفظ حیات وحش و نظارت بر اجرای مقررات مربوط به آن برداشته شد .

    پس از حدود یک دهه فعالیت و به دنبال تصویب قانون شکار و صید (( سازمان شکاربانی و نظارت بر صید )) در سال 1346 پایه گذاری شد . قانون 31 ماده ای شکار و صید ، وظایف شکاربانی و نظارتی سازمان را گسترش داده و به اجرای مطالعات و پژوهش های مربوط به حیات وحش و حمایت از تجدید نسل آنها حفاظت از زیستگاهها ، تاسیس پارکهای حیات وحش و موزه های جانورشناسی تعمیم داد .

    در سال 1350 نام سازمان شکاربانی و نظارت بر صید به سازمان حفاظت محیط زیست تغییر و وظیفه حفاظت محیط زیست بطور کلی بر عهده سازمان قرار گرفت . تصویب قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست در سال 1353 ( پس از برپایی کنوانسیون جهانی محیط زیست در استکهلم ) نیز اختیارات قانونی و نقش سازمان را درخصوص برنامه های رشد و توسعه ملی افزایش داد .

   مهمترین اقدام در زمینه تصویب و تکمیل قوانین زیست محیطی ، تصویب اصل 50 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است که در آن حفظ محیط زیست وظیفه همگانی تلقی شده و فعالیت های اقتصادی و غیر آن که با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیر قابل جبران آن ملازمه پیدا کند ممنوع است در حال حاضر سازمان حفاظت محیط زیست زیر نظر ریاست جمهوری اداره می گردد و ریاست آن را معاون رئیس جمهور به عهده داشته که وظایف پر اهمیتی را متناسب با برنامه های توسعه کشور به عهده دارد .
 

اداره کل حفاظت محیط زیست هرمزگان :

    اداره کل حفاظت محیط زیست هرمزگان در مرکز استان، بندرعباس دارای اداره کل و  در شهرستان های تابعه ( بندرلنگه ، جاسک ، رودان ، حاجی آباد ، میناب ، قشم ، بستک، سیریک، ابوموسی، خمیر، هرمز ، بشاگرد و منطقه حفاظت شده گنو) ) دارای اداره می باشد که در راستای اهداف و وظایف سازمان فعالیت می نمایند.

سال 1402 سال مهار تورم و رشد تولید