تالاب

تالاب های بین المللی استان هرمزگان

  • تالاب بین المللی شیدور (پناهگاه حیات وحش شیدور)

جزیره غیر مسکونی شیدور با موقعیت جغرافیایی طول ́48 ˚26 و عرض  ́25  ˚53 در170 کیلومتری شهرستان  بندرلنگه و 5/1 کیلومتری شرق جزیره لاوان در شمال خلیج فارس واقع شده است. این منطقه در سال 1999 ميلادي به دليل اهميت جزاير مرجاني با وسعت 870 هکتار به عنوان چهارمين تالاب بين المللي استان در كنوانسيون رامسر به ثبت رسيده است و 98 هکتار آن (بخش خشكي) به عنوان پناهگاه حيات وحش مورد حفاظت قرار دارد همچنین به عنوان مناطق مهم تجمع پرندگان(IBA) توسط موسسه بین المللی حیات پرندگان شناخته شده است. این جزیره کوچک تنها آبسنگ مرجانی حفاظت شده ایران می باشد و در فهرست مهمترین آبسنگهای مرجانی اتحادیه بین المللی حفاظت و منابع طبیعی (IUCN) نیز ثبت شده است و به دلیل برخورداری از شرایط لازم برای تخم گذاری پرستوهای دریایی، اگرت ساحلی، عقاب ماهیگیر و گونه لاکپشت دریایی پوزه عقابی دارای اهمیت زیادی است.

  • تالاب بین المللی رود شور، شیرین و میناب (منطقه حفاظت شده تیاب میناب)

در سال 1975 به عنـوان تالاب بین‌المللی رود شور، شیرین و میناب در فهرست تالاب‌های مهم بین المللی درکنوانسیون رامسر با وسعت 45000 هکتار به ثبت رسیده؛ و در سال1380 به عنوان منطقه حفاظت شده تیاب و میناب با مساحت 41258 هکتار تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت. محدوده منطقه تالابی در سال 1387 بازنگری و مساحت آن به 78099 هکتار افزایش یافت. تالاب مذکور در فاصله بین10 تا 70 کیلومتری شرق بندرعباس درساحل شمالی تنگه هرمز در خلیج فارس، روبروی جزیره هرمز هم‌تراز با سطح دریا در موقعیت جغرافیای 45 ، ˚56 طول شرقی و  َ05، ˚ 27 عرض شمالی در دهانه رودهای شور و شیرین واقع شده است. این منطقه ساحلی به طول حدود 60 کیلومتر درسواحل شمالی تنگه هرمز از ناحیه بندرعباس درغرب تا رودخانه زرانی در شرق گسترش یافته است. جنگل های مانگرو در این حوزه با وسعت 1700 هکتار در حد فاصل عرض جغرافیایی '10 ˚27 تا '52 ˚26 شمالی و طول '23 ˚56 تا '59 ˚56 شرقی گسترده شده است. مصب رودخانه‌های شور، شیرین و میناب ناحیه زمستان گذرانی مهمی برای پرندگان آبزی وکنار آبزی ازجمله صدف‌خور، گیلانشاه بزرگ و پلیکان پاخاکستری و چندین گونه دیگر محسوب می‌شود. این مکان احتمالاً زیستگاه جوجه‌آوری گونه‌هایی مانند حواصیل بزرگ و حواصیل هندی می‌باشد.

تالب بین المللی رودشور، شیرین و میناب اولین تالاب بین المللی در استان می باشد که برنامه مدیریت جامع آن تدوین گردیده است.

  • تالاب بین المللی حرای خورخوران

  تالاب بین المللی حرای خورخوران با وسعت 4/102066 هكتار در موقعيت ́44 ˚55 طول شرقي و ́51  ˚26 عرض شمالي در حد فاصل بین بندر خمیر و جزیره قشم واقع شده است . تالاب مذکور در سال 1975 به عنوان تالاب بین المللی در کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است. اين تالاب از دو منطقه حفاظت شده حرا با وسعت 86581 هكتار و حراي خور خوران با وسعت 2580 هكتار تشكيل شده است. تالاب در درون خوري وسيع ، جزاير لجني پست، جنگل هاي حرا، لجن زارهاي بين جزرو مدي و خورهاي كوچك قرار گرفته كه بزرگترين اكوسيستم جنگلي حرا در ايران را تشكيل مي دهند. جنگل هاي حرا در اطراف چندين جزيره گلي پست در مقابل دهانه رود مهران بيشترين توسعه را دارند. بیش از120 گونه پرنده مانند انواع حواصیل (حواصیل سفید بزرگ، حواصیل سبز، حواصیل هندی)، اگرت ساحلی، سلیم خرچنگ خوار، صدف خوار، کفچه نوک و ....از انواع پرندگان این تالاب می باشد. از مهمترین پرندگان تالاب می توان به عقاب ماهیگیر، کرکس مصری، عقاب تالابی، پلیکان پاخاکستری اشاره کرد. همچنین از دیگر زیستمندان مهم این منطقه لاک پشت دریایی پوزه عقابی،لاک پشت دریایی سبز و انواعی از پستانداران دریایی نظیر دلفین گوژپشت، دلفین بینی بطری هندی، پورپویز پوزه پهن(پورپویز بی باله) و دوگونگ می باشند.

  •   تالاب بین المللی دلتای رود حرا-رودگز (منطقه حفاظت شده گزو حرا)

اين تالاب در سال 1975 در كنوانسيون رامسر با وسعت 15000 هكتار به ثبت رسيد در سال 1387وسعت منطقه به 27827 هكتار افزايش يافت. تالاب مذکور در موقعیت11 ˚57  تا 20 ˚57 شمال شرقی و10 ˚26 تا 26 ˚26 در حد فاصل شهرستان سیریک و شهرستان جاسک قرار دارد. خور آذینی از مهمترین خورهای منطقه است ويژگي منحصر به فرد آن وجود دو گونه گياهي حرا و چندل در اين منطقه مي باشد لازم به ذکر است تالاب مذکور تنها منطقه ای در استان است که هر دو گونه گیاهی حرا و چندل را در کنار هم دارا می باشد. مصب رودخانه های گز و حرا مکان زمستان گذرانی با ارزشی برای پرندگان آبزی وکنار آبزی مانند پلیکان پاخاکستری، صدف خوار، گیلانشاه حنایی، گیلانشاه بزرگ، عقاب خالدار، سارگپه پابلند و.... محسوب می شود در این مکان پرنده هایی همانند حواصیل بزرگ و حواصیل هندی جوجه آوری می کنند. از پرندگان شکاری زمستان گذران درتالاب می توان به عقاب دریایی دم سفید اشاره کرد.

  • تالاب بین المللی گابریک و جاسک شرقی غربی ( درحال ثبت در کنوانسیون رامسر)

این تالاب با مساحت کل 34596 هكتار از مجموع سه منطقه حفاظت شده جاسک مرکزی، جاسک شرقی و گابریک تشکیل شده است. منطقه حفاظت شده جاسک مرکزی هم جوار شهرستان جاسک، منطقه حفاظت شده جاسک شرقی در 30کیلومتری شهرستان جاسک و منطقه حفاظت شده گابریگ در 70 کیلومتری شهرستان جاسک قرار گرفته است. وجود اکوسیستم مانگرو یکی از مهمترین ویژگی های این تالاب بوده و این منطقه از مهمترین زیستگاههای زمستان گذرانی پرندگان محسوب می شود. از پرندگان این منطقه می توان به انواع حواصیل ها نظیر حواصیل شب، حواصیل هندی، حواصیل سبز،گونه کفچه نوک، لک لک سیاه، صدف خوار، پلیکان پاخاکستری، غواص گلو سیاه و.... اشاره کرد. گونه های دریایی نظیر لاک پشت دریای پوزه عقابی، لاک پشت دریایی سبز، انواع مارهای دریایی، دلفین معمولی، دلفین بینی بطری و دلفین یونسی از دیگر زیستمندان این منطقه می باشند. هامور معمولی، سپر ماهی برقی ایرانی، رامک خالدار از گونه های مهم ماهی در منطقه است.

 

 

سال 98، سال رونق تولید